Lekkie wegetariańskie dania, które sprawdzą się na przyjęciu nawet wśród fanów mięsa

Mięsożercy rzadko sięgają po obiady roślinne. Te natomiast świetnie sprawdzają się w czasie przyjęć, bo goście nie czują się po nich ociężali. Ponadto wiele z nich możesz zrobić z wyprzedzeniem, bez obaw, że będą za suche bądź niegotowe – zbyt twarde lub niedopieczone.

Indyjskie danie z serem typu włoskiego

Jeśli nie jesz produktów mlecznych, zamiast zwykłego sera w tym daniu możesz wykorzystać na przykład tofu. Dzięki aromatycznym przyprawom nabierze doskonałego smaku.

biały ser typu włoskiego
3 ząbki czosnku
3 cm korzenia imbiru
margaryna do smażenia
szczypta mielonej kolendry
szczypta mielonej kurkumy
2 puszki passaty pomidorowej
opakowanie mrożonej fasolki szparagowej
kolendra do podania
sól i pieprz

fot. shutterstock

Fasolkę szparagową rozmroź. Czosnek i imbir zetrzyj na tarce. W garnku rozgrzej margarynę do smażenia. Podsmaż czosnek i imbir. Kiedy czosnek delikatnie się zarumieni wsyp przyprawy i zamieszaj.

Następnie wlej passatę pomidorową. Gotuj przez chwilę bez przykrycia, żeby trochę ją zredukować. Wsyp fasolkę szparagową i gotuj do momentu, aż fasolka będzie już miękka. Na końcu dodaj posiekany w grubą kostkę ser. Zamieszaj, dopraw do smaku solą i pieprzem. Podawaj z ryżem basmati i świeżą kolendrą.

Leniwe z szybką kruszonką

Delikatne w smaku leniwe doskonale sprawdzą się z dodatkiem przyjemnie chrupiącej kruszonki. Zamiast niej możesz oczywiście zaserwować kluseczki z dodatkiem podsmażonej na oleju cebulki lub duszonego szpinaku.

fot. shutterstock

opakowanie tłustego twarogu
1 jajko
pół szklanki mąki (+ do podsypania)
sól
50 g herbatników
szczypta cynamonu
szczypta imbiru
30 g margaryny

Przygotuj kruszonkę: rozpuść margarynę. Pokrusz herbatniki i wsyp je na rozgrzaną patelnię teflonową. Dodaj przyprawy, lekko podsmaż i na końcu wlej rozpuszczony tłuszcz.

Twaróg rozgnieć w misce widelcem. Dodaj jajko, mąkę i sól. Wymieszaj. Deskę, na której przygotowywane będą kluski podsyp mąką. Z ciasta uformuj wałeczki, potnij je pod kątem na kawałki o szerokości około 2 cm. Zagotuj osoloną wodę. Gotuj kluski partiami, wyjmując chwilę po tym, kiedy wypłyną na powierzchnię. Gotowe leniwe podawaj z kruszonką.


Bigos wegetariański

Bigos wcale nie musi być mięsny, by smakował doskonale. Jeśli brakuje wam wędzonego posmaku, dodajcie do dania nieco wędzonej papryki

fot. shutterstock

1 kg kapusty kiszonej
0,5 kg kapusty świeżej
3 cebule
1 marchew
margaryna do smażenia
50 g suszonych grzybów
ekologiczny bulion wegetariański
opakowanie kotletów sojowych lub kostki sojowej
3 ząbki czosnku
5 ziarenek ziela angielskiego
3 liście laurowe
4 ziarna jałowca
6 suszonych śliwek
3 łyżki koncentratu pomidorowego
kiełbaski wegetariańskie (opcjonalnie)
sól i pieprz

Grzyby zalej wrzątkiem i odstaw do namoczenia. Kapusty, kiszoną i świeżą, posiekaj. Cebulę pokrój w kostkę, a czosnek rozgnieć w prasce. W garnku rozgrzej margarynę do smażenia i podsmaż cebulę i czosnek. Marchewkę obierz i zetrzyj na tarce.

Grzyby wyjmij z wody i posiekaj (wodę zachowaj). Kiedy cebula lekko się zeszkli, dodaj do garnka obydwie kapusty, grzyby wraz z płynem, przyprawy i duś przez około półtorej godziny, od czasu do czasu mieszając i podlewając wodą, żeby kapusta się nie przypaliła. Kotlety sojowe lub kostkę sojową ugotuj w bulionie warzywnym według przepisu na opakowaniu.

Kiełbaski podsmaż na margarynie do smażenia. Do kapusty dodaj posiekane śliwki, koncentrat pomidorowy i duś jeszcze przez pół godziny, od czasu do czasu mieszając i podlewając w razie potrzeby wodą. Na końcu dodaj kotlety sojowe oraz kiełbaski i gotuj jeszcze przez 10 min. Dopraw pieprzem i solą. Podawaj z chlebem.


Pieczone kotleciki z ciecierzycy

Dobrym zamiennikiem dla kotletów mielonych są kotleciki warzywne. Można je przyrządzać w zasadzie z każdego rodzaju strączków. Doskonale smakują z dodatkiem sosu, na przykład jogurtowego (można użyć jogurtu wegańskiego), curry na bazie sosu z napoju kokosowego lub pomidorowego.

fot. shutterstock

opakowanie suchej ciecierzycy
2 cebule
1 starta marchew
margaryna do smażenia
pół puszki kukurydzy
2 jajka
pół pęczka natki pietruszki
2 ząbki czosnku
szczypta gałki muszkatołowej
szczypta mielonej kolendry
sól oraz pieprz
szczypta wędzonej papryki
1/3 szklanki mąki
świeża kolendra i sos jogurtowy do podania

Ciecierzycę namocz przez noc w wodzie. Cebule drobno posiekaj, a czosnek rozgnieć w prasce. Na patelni rozgrzej tłuszcz i podsmaż czosnek z cebulą. Na końcu dodaj marchewkę i też chwilę podsmażaj. Ciecierzycę odsącz i zmiel w maszynce do mielenia razem z natką pietruszki i kukurydzą.

Do zmielonej ciecierzycy dodaj podsmażone cebule, czosnek i marchew, przyprawy, jajka oraz mąkę. Jeśli ciasto będzie zbyt rzadkie, dodaj więcej mąki. Formuj kotleciki i odkładaj je na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Nagrzej piekarnik do 180 stopni Celsjusza i piecz kotleciki, aż będą złociste. Podawaj np. z sosem jogurtowym i świeżą kolendrą.

Pieczone, faszerowane cukinie
Choć cukinie najlepsze są w lipcu, bardzo często możemy dostać piękne egzemplarze również w innych okresach roku. Polecamy nadziewać je dowolnym farszem, np. z kaszy i warzyw albo ryżu. Świetnie smakują również z dodatkiem kuskusu.

fot. shutterstock

4 cukinie
dwie torebki ryżu
1 papryka
pół pęczka natki pietruszki
margaryna do smażenia
pół słoika pomidorów suszonych
300 g pieczarek
sól i pieprz
150 g tartego żółtego sera
orzeszki pini do podania

Ryż ugotuj. Cukinie przetnij na pół, łyżką wydrąż gniazda nasienne i natrzyj w środku solą. Piekarnik nagrzej do temperatury 180 stopni Celsjusza. Paprykę oraz pieczarki umyj i drobno posiekaj. Na patelni rozgrzej tłuszcz do smażenia.

Podsmaż najpierw paprykę i odłóż ją do dużej miski, a następnie tak samo przyrządź pieczarki. Na końcu podsmaż przez chwilę ryż. W misce wymieszaj podsmażone składniki, tarty ser, posiekaną natkę pietruszki, posiekane suszone pomidory i przypraw całość solą oraz pieprzem. Takim farszem wypełnij każdą połówkę cukinii.

Następnie włóż je do nagrzanego piekarnika i piecz do momentu, aż cukinie lekko się przyrumienią, a ser rozpuści. Orzeszki pini podsmaż na suchej, teflonowej patelni i podawaj z nimi gotowe cukinie.

Jak uniknąć kulinarnych wpadek w czasie organizowania przyjęcia? Praktyczne rady

Przygotowując przyjęcie, często spieszymy się i pobieżnie czytamy przepisy, szukając dróg na skróty. Skutkuje to tym, że część dań czy deserów nam nie wychodzi. Żeby oszczędzić ci niepotrzebnego stresu, przedstawiamy kilka sposobów na to, by śmietana się ubiła, ciasto wyrosło, zupa nie była za słona, a pieczeń zbyt sucha.

Jak ubijać śmietanę?

Chociaż jest wiele teorii dotyczących tego, dlaczego śmietana się nie ubija, nie warto się na nich skupiać. Lepiej poznać kilka prostych zasad, które zagwarantują sukces. Po pierwsze, kup śmietanę 30 lub 36 proc. tłuszczu, tzw. kremówkę. Po drugie, ważna jest niska temperatura produktu. Musi on być dobrze schłodzony w lodówce. Jeśli śmietana nie jest bardzo zimna (bo np. dopiero przyniosłeś ją ze sklepu i zdążyła się ocieplić), to warto wsadzić ją na chwilę do zamrażalnika. W cieplejsze dni poleca się również schłodzenie naczynia, w którym będzie się ją ubijać. Jeśli decydujemy się na użycie sprzętu, który nie wymaga od nas użycia rąk, cały czas kontrolujmy proces mieszania. Warto zacząć najpierw od wyższych obrotów, a potem, gdy już produkt gęstnieje, zmniejszać je. Śmietana bardzo łatwo może się zważyć, a nawet zamienić w masło. Kiedy na ubijanej śmietanie widzimy ślady „wirów” po mieszadłach, oznacza to, że jest gotowa. Powinna mieć gęstą i puszystą konsystencję i nie wypływać z miski po odwróceniu do góry dnem. Cukier i inne potrzebne składniki dodawaj pod koniec ubijania. Jeśli śmietana jest ci potrzebna np. do rolady, kremu lub przykrycia owoców, możesz do niej dodać trochę rozpuszczonej, ale schłodzonej żelatyny.

Jak ubijać białka jajek?

Białka z jajek - podobnie jak śmietana - również mogą się przebić lub nie ubić. Nie ubiją się odpowiednio, jeśli przedostanie nam się do nich chociaż odrobina żółtka albo resztki tłuszczu, które były w misce lub na mieszadłach. Do białek dodaj szczyptę soli i - podobnie jak w przypadku śmietany - zacznij ubijanie od wyższych obrotów miksera, a potem stopniowo je zmniejszaj. Jeśli planujesz zrobić bezę, dodawaj cukier partiami w trakcie ubijania. Po każdej łyżce cukru chwilę miksuj i dopiero wsypuj kolejną. Pianę z białek również można przebić. Jeśli widzisz, że jest już puszysta, upewnij się, czy to nie jest właściwy moment, aby zakończyć miksowanie. Piana powinna pozostać w misce po odwróceniu jej do góry dnem.

fot. shutterstock

Jak zrobić dobre ciasto drożdżowe?

Ciasto drożdżowe to dobry wybór na przyjęcie. Możesz je zrobić dzień wcześniej, nie wymaga chłodzenia w lodówce (w której przed imprezą zwykle brakuje miejsca) i jest stosunkowo mało ryzykowne – nie ma obaw, że się nie zetnie lub krem się zważy. Jedyne ryzyko, jakie niesie ze sobą pieczenie ciasta drożdżowego, to obawa, że nie wyrośnie. Przede wszystkim użyj świeżych drożdży – sprawdzą się lepiej, niż te suszone.

Przygotowanie ciasta zacznij od wyciągnięcia składników z lodówki i ogrzania ich do temperatury pokojowej. Mleko delikatnie podgrzej w mikrofalówce lub na gazie. Powinno być letnie (tzn. mieć temperaturę około 25-30 stopni Celsjusza), ale nie bardzo ciepłe. Zbyt wysoka temperatura zabija drożdże i ciasto nie urośnie. Do zaczynu dodaj trochę cukru i mąki, a następnie poczekaj aż zwiększy swoją objętość. Żółtka ubij z cukrem. Do wyrośniętego zaczynu dodaj mąkę, ubite żółtka z cukrem i wtedy zagnieć ciasto. Na końcu dodaj szczyptę soli i tłuszcz – możesz dać miękkie masło (które już się ogrzało i łatwo połączy się z ciastem) lub rozpuszczone, ale takie, które już się schłodziło. Wlanie zbyt gorącego masła może spowodować, że zabijemy drożdże.
Ciasto drożdżowe wymaga dobrego wyrobienia. Powinno być elastyczne i nie kleić się do rąk. Gotowe ciasto pozostaw do wyrośnięcia. Następnie znów szybko zagnieć i uformuj w pożądany kształt. Piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni Celsjusza. Jeśli zacząłeś robić ciasto na ostatnią chwilę i nie masz czasu na to, żeby spokojnie wyrosło, możesz włożyć gotowe ciasto do piekarnika nagrzanego do 40 stopni Celsjusza, poczekać, aż podwoi swoją objętość i dopiero potem rozpocząć pieczenie we właściwej temperaturze.

Jak zrobić dobry biszkopt?

Ciasto biszkoptowe to podstawa wielu tortów i rolad z kremem. Jest bardzo proste do zrobienia, jeśli będziesz trzymać się kilku zasad. Po pierwsze, wyjmij wszystkie składniki z lodówki i poczekaj, aż ogrzeją się do temperatury pokojowej. Po drugie, mąki – tortową i ziemniaczaną - przesiej przez sito. Wtedy będą napowietrzone i łatwiej połączą się z ubitymi białkami. Białka oddziel starannie od żółtek (resztki żółtka spowodują, że białko się nie ubije) i ubij na sztywną pianę. Następnie partiami dosypuj cukier i dobrze mieszaj po każdej dodanej łyżce. Do ubitych z cukrem białek dodawaj po jednym żółtku. Gotową masę połącz z mąkami. Dodawaj je stopniowo i mieszaj bardzo delikatnie szpatułką. Ciasto biszkoptowe nie wymaga proszku do pieczenia, jeśli jednak masz w planach jego użycie, to wymieszaj go wcześniej razem z mąkami.

fot. shutterstock

Jak uratować za słoną lub za tłustą zupę?

Najłatwiejszym sposobem na uratowanie za słonej zupy jest dodanie do niej większej ilości wody. To metoda szybka, ale niestety często nie sprawdza się, zwłaszcza, jeśli płyn nie jest zbyt intensywny w smaku lub jest za rzadki. Smak zupy będzie delikatniejszy, jeśli dodasz do niej śmietanę. Niezawodnym sposobem jest też wrzucenie połówek ziemniaków i gotowanie ich przez chwilę, po której wyjmiemy je i odłożymy.. Ziemniaki pochłoną nadmiar soli i uratują smak naszej zupy.

Jeśli zupa wyszła zbyt tłusta masz dwa rozwiązania. Pierwszy, to schłodzenie zupy przez noc w lodówce i zdjęcie następnego dnia tłuszczu, który zgromadzi się na jej powierzchni. Jeśli nie masz na to czasu lub zupa ma dużo dodatków, jest sposób, który wymaga wykorzystania zimnej miski. Włóż ją do zamrażalnika, wyjmij i wsyp do niej lodu, a następnie wsadź taką miskę do zupy. Tłuszcz przyklei się do miski, a ty pozbędziesz się jego nadmiaru z dania.

Co zrobić, żeby pieczone mięso nie było za suche?

Mamy kilka sposobów na to, żeby mięso nie było za suche. Po pierwsze, mięso przed pieczeniem warto obsmażyć. Wówczas zamykają się jego pory i soki nie wydostają się tak łatwo.
Po drugie, kontroluj czas pieczenia. Mięso staje się za suche, jeśli pieczemy je zbyt długo. Do kontroli temperatury świetnie sprawdza się termometr z sondą. Wbij go w sam środek pieczeni i sprawdzaj, jaką ma temperaturę. Mięso drobiowe powinno mieć około 85-90 stopni Celsjusza, a wieprzowina 70–75 stopni Celsjusza. Optymalna temperatura wołowiny zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Krwisty rostbef powinien mieć około 55-60 stopni Celsjusza, a np. pieczeń wołowa około 80 stopni Celsjusza.

Przydatnym narzędziem jest też specjalna strzykawka do nadziewania mięsa marynatą. Dzięki niej jesteśmy w stanie wtłoczyć płyn do samego środka. Jeśli pieczesz większy kawałek mięsa, ostrym, wąskim nożem możesz zrobić w nim małe nacięcia i wsadzić w zagłębienia kawałki słoniny, które dodatkowo „nawilżą” mięso. Mięso ryb (np. sandacza i dorsza) lub kurczaka możesz zawinąć w suszoną wędlinę, np. szwarcwaldzką, która zatrzyma w nim wodę i nada mu aromatu.

Przy wspólnym stole w ogrodzie – przepisy na udane garden party

Wiosna w pełni, sezon majówkowy rozkwita, dni stają się coraz cieplejsze i coraz chętniej wychodzimy na zewnątrz. Dlaczego więc nie zrobić pysznego spotkania z najbliższymi w ogrodzie czy na działce? Lody, wymyślne kanapki, owocowe koktajle - to tylko jedna z przyjemniejszych stron takiego przyjęcia.

Garden party to też znakomita okazja, by odkurzyć grill zamknięty w garażu od zeszłego sezonu. Prezentujemy kilka przepisów zarówno na grilla, jak i takich, które możecie przygotować wcześniej w domu. Wszystkie są inspiracjami z krajów, które najbardziej kojarzą się nam z ciepłem, słońcem i odpoczynkiem.

Sałatka meksykańska

Pyszna i zdrowa sałatka meksykańska będzie idealnym uzupełnieniem mięsnych potraw z grilla lub osobnym pełnowartościowym daniem. Jeśli nie przepadacie za kaszą lub komosą, zastąpcie je dowolnym rodzajem ryżu (sprawdzi się zwłaszcza ten mieszany).

Składniki:

• 1 szklanka komosy ryżowej lub ulubionego rodzaju kaszy
• 1 kolba kukurydzy
• 1 łyżeczka wysokiej jakości tłuszcz roślinny do smarowania
• 3/4 szklanki czerwonej fasoli z zalewy
• 1 średnia czerwona cebula
• 1 awokado
• 2 łyżki posiekanej natki pietruszki lub kolendry
• 2 łyżki oliwy
• 1 łyżka soku z limonki
• sól, pieprz cytrynowy

Sposób przygotowania:

1. Komosę lub kaszę gotujemy zgodnie z zaleceniami producenta.
2. Kukurydzę pokrywamy wysokiej jakości tłuszczem roślinnym i posypujemy równomiernie solą, a następnie układamy ją na patelni grillowej. Przewracamy raz na jakiś czas, aby dobrze przypiekła się z każdej strony.
3. Fasolę odcedzamy z zalewy.
4. Cebulę drobno kroimy.
5. Awokado przecinamy wzdłuż na pół, wyciągamy pestkę i oddzielamy miąższ od skórki, po czym kroimy go w kostkę. Warto pokropić go sokiem z limonki, aby nie nabrał brązowego odcienia.
6. Do jednej miski wrzucamy komosę, fasolę, cebulę i awokado. Przy pomocy noża odcinamy zgrillowane nasiona kukurydzy od kolby i wrzucamy je do sałatki.
7. Całość mieszamy. Następnie dodajemy zioła, doprawiamy solą i pieprzem, skrapiamy sokiem z limonki i oliwą, po czym ponownie łączymy składniki.

fot. shutterstock

Azjatyckie szaszłyki satay

Te szaszłyki to doskonała alternatywa dla mięs, które zazwyczaj trafiają na nasz ruszt. Orientalnego charakteru nada im dodatek orzechowego sosu. Taka kompozycja z pewnością zaskoczy naszych gości.


Składniki:

Mięso:
• 600 g mięsa (filetu z kurczaka lub szynki wieprzowej)
• 2 łyżki startego korzenia imbiru
• 2 łyżki sosu sojowego
• 2 łyżki soku z limonki
• 1 łyżeczka kminu rzymskiego
• 1 łyżeczka mielonych nasion kolendry
• 1/2 łyżeczki kurkumy
• 1/3 łyżeczki papryki chili
• 1 ząbek czosnku
• 2 łyżki tłuszczu do smażenia
Sos:
• 200 ml mleczka kokosowego
• 5 łyżek masła orzechowego
• 1 łyżka sosu sojowego
• 1 łyżka soku z cytryny
• 1/2 łyżeczki mielonych nasion kolendry
• 1/2 łyżeczki kminu rzymskiego
• 1/4 łyżeczki chili
• 1 łyżeczka brązowego cukru

Sposób przygotowania:

1. Mięso oczyszczamy z wszelkich błonek, kostek i chrząstek, po czym kroimy na podłużne paski. Powinny być cienkie, ale szerokie - ok. 3 cm.
2. W osobnej misce łączymy wszystkie składniki marynaty, a następnie przekładamy do środka mięso i dokładnie obtaczamy w przyprawach. Odstawiamy do lodówki na przynajmniej pół godziny, choć najlepiej zamarynować je dzień przed grillowaniem.
3. Przygotowujemy sos. W tym celu w rondelku umieszczamy wszystkie składniki i podgrzewamy na średnim ogniu do momentu, aż sos zgęstnieje. Ważne, by co jakiś czas mieszać zawartość rondelka, aby się nie przypaliła.
4. Kawałki mięsa nadziewamy na patyczki tak, by znajdowały się po ich jednej stronie. Takie ułożenie uprości nam przewracanie szaszłyków.
5. Sataye układamy na grillu i opiekamy po kilka minut z każdej strony.
6. Serwujemy je z przygotowanym wcześniej sosem orzechowym.

fot. shutterstock

Włoska bruschetta

Mała przekąska, nietrudna do przygotowania, a smakuje wyśmienicie. Dzięki dodatkowi pomidorów i bazylii przywodzi na myśl ciepłe letnie dni. Jeśli chcesz, dodaj do niej również pokrojonego w kosteczkę i zgrillowanego bakłażana.

Składniki:

• długa bagietka
• 4 pomidory
• 1 cebula
• świeże liście bazylii
• sól, pieprz
• 70 g wysokiej jakości tłuszcz roślinny do smarowania
• 2 ząbki czosnku

Sposób przygotowania:

1. Do miseczki z miękkim wysokiej jakości tłuszczem roślinnym dodajemy wyciśnięty przez praskę czosnek i dokładnie mieszamy. Odstawiamy do lodówki.
2. Bagietkę kroimy pod kątem na kromki o grubości ok. 1,5 cm. Każdą z nich smarujemy wysokiej jakości czosnkowym tłuszczem roślinnym, a następnie układamy je na blaszce i zapiekamy w temperaturze 180 stopni Celsjusza do momentu, aż się zarumienią. Możemy też najpierw zgrillować pokrojoną bagietkę, a później posmarować wysokiej jakości tłuszczem roślinnym.
3. W międzyczasie przygotowujemy sałatkę pomidorową. W tym celu pomidory i cebulę kroimy drobno w kosteczkę. Wrzucamy je do jednego naczynia i dodajemy posiekane liście bazylii oraz sól i pieprz. Składniki mieszamy.
4. Sałatkę pomidorową układamy na grzankach i serwujemy na dużych talerzach. Bruschetty możemy też polać gęstym sosem balsamicznym.

fot. shutterstock

Egzotyczne grillowane banany

Deser z grilla? W dodatku naprawdę pyszny? W tej roli doskonale sprawdzą się zarówno banany, jak i ananasy. Wyśmienicie smakują solo lub z dodatkiem lodów czy gorącego, czekoladowego sosu.


Składniki:

• kilka bananów (dość twardych, ale nie zielonych)
• po 1 łyżeczce wysokiej jakości tłuszcz roślinny do smarowania na jednego banana
• opcjonalnie szczypta cynamonu

Sposób przygotowania:

1. Patyczki do szaszłyków moczymy w wodzie przez 10 minut, po czym wycieramy je czystą ścierką.
2. Banany obieramy, kroimy na kilka części i nadziewamy na patyczki.
3. Szaszłyki układamy na grillu i opiekamy do momentu, aż naturalny cukier zawarty w bananach skarmelizuje się i utworzy na ich powierzchni brązową powłokę.
4. Gotowe owoce przekładamy do miski, dodajemy wysokiej jakości tłuszcz roślinny do smarowania i szczyptę cynamonu. Gdy tłuszcz się roztopi, zawartość miski delikatnie mieszamy.
5. Tak przyrządzone banany można rozłożyć do mniejszych salaterek, aby każdy gość mógł otrzymać swoją porcję.
Jeśli mamy banany, które są mocno dojrzałe, możemy ułożyć je pojedynczo na kawałkach folii aluminiowej wraz z łyżką wysokiej jakości tłuszczem roślinnym do smarowania, zawinąć folię i grillować w takiej postaci przez 5-7 minut.

Taka kulinarna podróż po kontynentach sprawi, że wszyscy zapamiętają wyprawione przez was garden party. Dodatkowo zaprezentowaliśmy bardzo proste przepisy, które nie wymagają wiele pracy, więc ze spokojem możecie zająć się dekoracją stołu czy doborem muzyki. Lato zbliża się coraz większymi krokami, więc nie ma na co czekać - zapiszcie listę zakupów i zaskoczcie swoich gości.

Wielkanoc last minute? Mamy listę zakupów i kilka bardzo prostych przepisów

Święta Wielkanocne to znakomita okazja dla gospodarzy, by pochwalić się przed gośćmi swoimi kulinarnymi umiejętnościami. Jednak co wtedy, gdy gotować nie lubimy albo gdy pochłonięci porządkami i innymi obowiązkami, zwyczajnie nie mamy ochoty na przyrządzanie skomplikowanych posiłków? Przychodzimy z pomocą. Przedstawiamy kilka prostych przepisów na wielkanocne dania, które zachwycą gości, a was nie obciążą żmudną pracą.

Jajka faszerowane cukinią

Z pieczarkami czy z łososiem? A może czas na coś nowego? Tym razem proponujemy wam jajka faszerowane duszoną cukinią. Delikatne w smaku i z nutą wiosennego, zielonego koloru. Będą się pięknie prezentowały na talerzu, jeśli udekorujecie je szczypiorkiem, kiełkami rzodkiewki lub typowo wielkanocną rzeżuchą.

Składniki:

• 8 jajek
• 1 mała cukinia
• 1 cebula
• 3 łyżki majonezu
• 1 łyżka tłuszczu do smażenia
• sól, pieprz
• szczypiorek do dekoracji

Sposób przygotowania:

1. Jajka gotujemy na twardo. W tym celu wkładamy je do garnka z chłodną wodą i doprowadzamy do wrzenia, po czym gotujemy je jeszcze przez 8 minut. Gdy jajka się ugotują, zalewamy je zimną wodą. Dzięki temu szybciej je ostudzimy.
2. W międzyczasie umytą cukinię oraz obraną cebulę ścieramy na tarce o dużych oczkach.
3. Na patelni rozgrzewamy tłuszcz do smażenia, a następnie wrzucamy cukinię z cebulą i smażymy razem do momentu, aż warzywa puszczą sok, a większa część wody wyparuje. Odkładamy na bok, by mieszanka przestygła.
4. Jajka obieramy i przekrawamy wzdłuż na pół. Wyciągamy żółtka, wkładamy je do miski i rozgniatamy widelcem. Dodajemy cukinię z cebulą i majonez, po czym całość dokładnie mieszamy. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
5. Powstałym nadzieniem faszerujemy białka. Możemy to zrobić za pomocą łyżeczki lub szprycy.
6. Wierzch jajek dekorujemy szczypiorkiem lub innym zielonym dodatkiem.

fot. shutterstock

Żurek z zasmażką

Wielkanoc to czas, kiedy z przyjemnością zajadamy się żurkiem. Ten z dodatkiem zasmażki ma wyjątkowy, pełny smak, który z pewnością zasmakuje nawet najbardziej wybrednym smakoszom.

Składniki:

• 500 g żeberek
• 2 warzywne kostki rosołowe
• 3 liście laurowe
• 2 ziarna ziela angielskiego
• 2 l chłodnej wody
• 6 białych kiełbasek
• 600 ml koncentratu żurku
• 2 łyżki majeranku
• 2 ząbki czosnku
• 1 łyżka tłuszczu do smażenia
• 2 łyżki mąki pszennej
• przyprawa do żurku
• sporo świeżo zmielonego pieprzu

Sposób przygotowania:

1. Do dużego garnka wkładamy żeberka, kostki rosołowe, liście laurowe i ziele angielskie. Zalewamy wodą. W późniejszych krokach będziemy dolewać koncentrat, więc musimy być pewni, że wody nie jest zbyt dużo i wszystkie składniki się zmieszczą. Zawartość garnka gotujemy pod przykryciem przed 40 minut. Raz na jakiś czas wywar odszumowujemy.
2. Po tym czasie wlewamy koncentrat żurku i całość nadal gotujemy.
3. Kiełbaski możemy obrać z osłonek, ale nie jest to konieczne. Kroimy je w plasterki o grubości 1 cm i wrzucamy do wywaru. Gotujemy przez kolejnych 20 minut.
4. W międzyczasie dodajemy majeranek, wyciśnięty przez praskę czosnek oraz przyprawę do żurku i pieprz do smaku.
5. Pod koniec gotowania wyciągamy żeberka z zupy. Możemy oddzielić mięso od kości, rozdrobnić na małe kawałki i wrzucić z powrotem do żurku. Będzie on bardziej treściwy.
6. Następnie przygotowujemy zasmażkę. W tym celu na małej patelni lub w rondelku rozgrzewamy tłuszcz do smażenia, dodajemy mąkę i łączymy składniki. Najlepiej sprawdzi się tu trzepaczka spiralna, ale możemy to też robić zwykłą szpatułką. Stale mieszając, podgrzewamy zasmażkę przez 2 minuty, po czym przelewamy ją do gotującej się zupy.
7. Żurek gotujemy jeszcze przez chwilę, aby całość się połączyła.
8. Możemy podawać go z chlebem, ziemniakami lub kaszą jęczmienną, a na wierzchu zupy układamy ugotowane, obrane i pokrojone w cząstki jajka.

fot. shutterstock

Biała kiełbasa w sosie chrzanowym

Biała kiełbasa z dodatkiem ziemniaków i sosem chrzanowym to doskonałe danie na wielkanocny obiad. Świetnie smakuje z buraczkami lub surówką z białej kapusty.

Składniki:

• 1/2 kg białej kiełbasy
• 1 kg ziemniaków
• 2 cebule
• 1 łyżka tłuszczu do smażenia
• 250 ml śmietany 18 proc. lub 30 proc.
• 150 g chrzanu (lub więcej, w zależności od upodobań)
• 2/3 szklanki wody
• 2 łyżki majeranku
• sól, pieprz

Sposób przygotowania:

1. Ziemniaki obieramy i gotujemy w osolonej wodzie do momentu, aż będą półtwarde. Następnie kroimy w plasterki, a połowę z nich układamy w naczyniu żaroodpornym. Drugą połowę odkładamy.
2. Kiełbasę kroimy w plastry o szerokości ok. 1 cm, a cebule w kostkę lub piórka.
3. Na głębokiej patelni rozgrzewamy tłuszcz do smażenia. Wrzucamy kiełbasę wraz z cebulą i smażymy, aż ta się zeszkli. Następnie wlewamy 1/2 szklanki wody oraz śmietanę i wszystko mieszamy.
4. Dodajemy chrzan, majeranek, sól i pieprz, po czym łączymy składniki.
5. Jeśli sos jest zbyt gęsty, dodajemy pozostałą wodę. Sos chrzanowy powinien być dość rzadki, by podczas pieczenia wsiąkł w zapiekankę, a wszystkie smaki się „przegryzły”.
6. Zawartość patelni rozkładamy równomiernie na warstwie ziemniaków. Pozostawiamy nieco sosu, aby polać nim wierzch zapiekanki.
7. Na warstwie z kiełbasy układamy resztę ziemniaków. Całość polewamy pozostałym sosem.
8. Zapiekankę pieczemy pod przykryciem przez 30 minut w 180 stopniach Celsjusza, a następnie bez przykrycia przez kolejnych 15 minut, aby wierzch się zarumienił.

fot. shutterstock

Szybka babka

Na przygotowanie wielkanocnej babki drożdżowej trzeba poświęcić sporo czasu. A może by tak nieco podkręcić tempo i przyrządzić babkę ucieraną? Zawsze wychodzi, a przy tym jest i puszysta, i wilgotna. Co więcej, możecie dodać do niej ulubiony aromat - np. ekstrakt z wanilii czy skórkę cytrynową.

Składniki:

• 1 i 1/2 szklanki mąki tortowej
• 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej
• 200 g kostki do pieczenia
• 1 szklanka cukru
• 4 średniej wielkości jajka (lub 3 duże)
• 1 łyżeczka aromatu waniliowego
• 2 łyżeczki proszku do pieczenia
• 1 łyżka margaryny i bułki tartej do pokrycia formy

Wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową.

Sposób przygotowania:

1. Kostkę do pieczenia roztapiamy w rondelku. Odstawiamy do ostudzenia.
2. Jajka i cukier ucieramy przy użyciu miksera do momentu, aż powstanie jasny kogel mogel.
3. W oddzielnym naczyniu mieszamy obie mąki i proszek do pieczenia. Całość przesiewamy i wsypujemy do masy jajecznej. Robimy to w dwóch turach, aby łatwiej nam było rozbić grudki. Miksujemy do momentu, aż składniki dobrze się połączą.
4. Dodajemy aromat waniliowy oraz przestudzoną kostkę do pieczenia i ponownie mieszamy.
5. Średniej wielkości formę do babki smarujemy margaryną i pokrywamy bułką tartą. Do środka przelewamy ciasto.
6. Babkę pieczemy w temperaturze 180 stopni Celsjusza przez ok. 40 minut lub do momentu, aż włożony do środka drewniany patyczek będzie suchy.
7. Ostudzoną babkę wyciągamy z formy. Możemy posypać ją cukrem pudrem, oblać lukrem albo polewą z białej lub mlecznej czekolady.

Najważniejsze jest to, żeby być razem przy stole. Menu Wielkanocne dla zabieganych

Gdy stoimy przed perspektywą organizacji świątecznego obiadu, warto przygotować się do tego strategicznie i rozłożyć pracę na kilka dni. Dzięki temu, gdy przyjedzie do nas rodzina, nie będziemy biegać w popłochu, a za to pełni spokoju podamy wszystkie potrawy w odpowiednim czasie. Proponujemy kilka prostych dań, które możecie zacząć przygotowywać dzień wcześniej, by uniknąć nerwowej atmosfery. W końcu liczy się czas spędzony z bliskimi.

Musztardowe jajka faszerowane pieczarkami

Wielkanoc bez jajek faszerowanych? Nie ma mowy! Smak tak lubianego wariantu faszerowanego pieczarkami podkręci dodatek ogórków konserwowych i musztardy.

Składniki:

• 10 jajek
• 500 g pieczarek
• 1 cebula
• 1 łyżka tłuszczu do smażenia
• szczypta gałki muszkatołowej
• 1 łyżeczka suszonego lub świeżego tymianku
• 2-3 ogórki konserwowe
• 1 łyżka majonezu
• 1 czubata łyżka musztardy
• sól, pieprz

Sposób przygotowania:

1. Jajka gotujemy na twardo.
2. Pieczarki oczyszczamy i obieramy, jeśli tego wymagają, a następnie drobno kroimy.
3. Cebulę obieramy i drobno siekamy.
4. Na patelni rozgrzewamy tłuszcz do smażenia, po czym wrzucamy cebulę. Gdy zacznie się szklić, dorzucamy pieczarki. Całość doprawiamy solą, pieprzem, gałką muszkatołową i tymiankiem. Smażymy od czasu do czasu mieszając, do momentu, aż większość wody wyparuje.
5. W międzyczasie ogórki kroimy w drobną kostkę, a jajka obieramy i przekrawamy wzdłuż na pół. Wyciągamy z nich żółtka i przekładamy do oddzielnej miski wraz z musztardą i majonezem. Przy pomocy widelca rozcieramy składniki na gładką masę.
6. Gdy zawartość patelni przestygnie, dodajemy pokrojone ogórki, a następnie powstałą mieszankę wkładamy do białek.
7. Na wierzchu faszerowanych jajek robimy kleks z pasty z żółtek. Możemy użyć do tego szprycy lub finezyjnie ułożyć pastę przy pomocy łyżeczki.

Farsz można przygotować wcześniej, jednak gotowanie i nadziewanie jajek pozostawmy niemal do ostatniej chwili. Dzięki temu unikniemy nieestetycznego wysychania potrawy.

fot. shutterstock

Zupa chrzanowa

Aromatyczna i delikatnie pikantna stanowi doskonały zamiennik dla wielkanocnego żurku. Kremową zupę chrzanową możemy podawać z kleksem śmietany i grzankami lub z groszkiem ptysiowym. Sprawdzi się również świeże pieczywo.

Składniki:

• 1 cebula
• 2 ząbki czosnku
• 1 łyżka tłuszczu do smażenia
• 1 i 1/2 l bulionu warzywnego
• 300 g ziemniaków
• 150 g chrzanu ze słoika
• 200 ml śmietanki 30 proc.
• 1 łyżka majeranku
• sól, świeżo zmielony czarny pieprz

Sposób przygotowania:

1. Cebulę i czosnek kroimy w grubszą kostkę.
2. Bulion zagotowujemy.
3. W osobnym garnku rozgrzewamy tłuszcz do smażenia, po czym wrzucamy do środka cebulę. Podgrzewamy ją do momentu, aż się zeszkli. Wtedy dodajemy czosnek i smażymy jeszcze przez pół minuty.
4. Do garnka wlewamy gorący bulion.
5. Ziemniaki obieramy i kroimy w kostkę 2x2 cm, a następnie wrzucamy do bulionu.
6. Po ok. 10 minutach dodajemy chrzan, śmietankę, majeranek, sól i pieprz. Całość mieszamy i gotujemy jeszcze przez 15 minut.
7. Zawartość garnka blendujemy tak, by miała gładką strukturę.

Potrawę podajemy z ulubionym dodatkiem.

fot. shutterstock

Schab pieczony w ziołach

Pieczony schab sprawdzi się zarówno na zimno, jako wędlina, jak i w roli pieczonego mięsa, które podacie w ramach obiadu. W wariancie na ciepło doskonale sprawdzi się podany w towarzystwie ugotowanych lub upieczonych ziemniaków, polany ciemnym sosem pieczeniowym, chrzanowym lub śliwkowym, a także konfiturą z żurawiny. Jako dodatek sprawdzą się również buraczki.

Składniki:

• 1 kg schabu
• 2 czubate łyżki gotowej mieszanki ziół do schabu
• 1 ząbek czosnku
• 1 łyżeczka soli
• 1/2 łyżeczki kolorowego pieprzu
• 2 łyżki oleju
• 1 łyżka tłuszczu do smażenia

Sposób przygotowania:

1. Przygotowanie rozpoczynamy dzień przed podaniem.
2. Schab myjemy pod bieżącą chłodną wodą, a następnie osuszamy.
3. W miseczce mieszamy zioła, przeciśnięty przez praskę czosnek, sól, pieprz i olej, po czym powstałą mieszanką nacieramy schab. Przyprawy należy porządnie wmasować w mięso.
4. Tak przygotowany schab wkładamy do foliowego woreczka i odkładamy do lodówki na 24 godziny.
5. Następnego dnia na dużej patelni rozgrzewamy tłuszcz do smażenia i obsmażamy mięso z każdej strony na mocnym ogniu. Dzięki temu schab „zamknie się” i zatrzyma wszystkie soki wewnątrz, a po upieczeniu będzie bardziej soczysty.
6. Mięso wraz z płynem z patelni przekładamy do środka rękawa do pieczenia, a jego końce szczelnie zawiązujemy lub zaciskamy klamrami.
7. Całość przekładamy do naczynia żaroodpornego i pieczemy w 180 stopniach Celsjusza przez godzinę. Następnie ostrożnie rozcinamy i rozchylamy rękaw, po czym pieczemy przez kolejnych 15 minut, aby wierzch schabu się zrumienił.
8. Po tym czasie wyciągamy mięso i pozostawiamy je na 10 minut, by odpoczęło.
9. Tak przygotowany schab kroimy na plastry o szerokości 1,5 cm.

fot. shutterstock

Kajmakowa tarta a la mazurek

Taką tartę warto przygotować kilka godzin przed podaniem. Dzięki temu masa zastygnie i nie będzie spływała z ciasta, a wszystkie smaki dobrze się połączą.

Składniki:

• 200 g mąki
• 100 g kostki do pieczenia (musi być mocno schłodzona)
• 2 czubate łyżki cukru pudru
• 1 jajko
• puszka masy kajmakowej (ok. 400 g)
• szklanka orzechów (na przykład włoskich, nerkowca lub migdałów)
• szczypta grubo zmielonej soli

Sposób przygotowania:

1. Kostkę do pieczenia kroimy w drobne kawałki i umieszczamy w misce. Dodajemy mąkę i cukier puder. Składniki „szczypiemy”, aby dobrze się połączyły. Gdy powstała masa będzie przypominała mokry piasek, wbijamy jajko i całość zagniatamy. Uformowaną kulę wstawiamy do zamrażarki na 30 minut.
2. Po tym czasie ciasto ścieramy na tarce i umieszczamy w formie na tartę. Wiórki dociskamy równomiernie do spodu i brzegów formy. Dno wielokrotnie nakłuwamy widelcem. Dzięki temu nie podniesie się zbytnio w trakcie pieczenia.
3. Tartę wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza i pieczemy przez 25 minut, aż zrobi się rumiana.
4. W międzyczasie w rondelku na małym ogniu lekko podgrzewamy masę kajmakową. Gdy zmięknie i zrobi się bardziej kremowa, wrzucamy orzechy. Całość mieszamy i zdejmujemy z ognia.
5. Na ostudzone ciasto przekładamy masę z orzechami i posypujemy szczyptą soli. Całość wkładamy do lodówki, aby masa zastygła, a smaki się połączyły.

Gotowe! Takie proste menu na wielkanocny stół z pewnością zachwyci waszych gości, a wam nie sprawi kłopotów. W końcu święta są po to, by spędzać je z rodziną, a nie przy garnkach w kuchni.

Sznytki, kanapki, sandwiche inspirowane różnymi kuchniami świata, które sprawdzą się na każdej imprezie

Kilka przepisów na pomysłowe kanapki, które przyrządzicie w krótkim czasie i bez większego wysiłku, a smaki znane z zagranicznych programów kulinarnych na pewno zachwycą waszych znajomych.

Zbliża się kolejne przyjęcie, które wzięliście na swoje barki, a pomysłów na menu brak? Czasy studenckich imprez już minęły i warto podać gościom coś innego niż chipsy i ciastka. Jaki mamy wybór?
Proponujemy kilka przepisów na pomysłowe kanapki, które przyrządzicie w krótkim czasie i bez większego wysiłku, a smaki znane z zagranicznych programów kulinarnych na pewno zachwycą waszych znajomych.


BLT sandwiches, czyli amerykańskie kanapki z boczkiem, sałatą i pomidorem

BLT to jedna z klasycznych amerykańskich kanapek. A skoro jest amerykańska, nie może w niej zabraknąć smakowitego bekonu. Uwaga - najlepiej jeść ją od razu po przyrządzeniu.

fot. shutterstock

Składniki:

• 1 opakowanie chleba tostowego pszennego
• margaryna do smarowania
• 20 cienkich plastrów boczku
• kilkanaście liści sałaty (na przykład maślanej lub lodowej)
• 2-3 pomidory
• opcjonalnie, 1 awokado + sok z cytryny

Sposób przygotowania:

1. Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni Celsjusza.
2. Każdą kromkę chleba smarujemy margaryną i przekrawamy po skosie. Powstałe trójkąty grillujemy w piekarniku, umieszczając je na kratce, na środkowej wysokości.
3. W międzyczasie na blaszce układamy kawałek papieru do pieczenia, a na nim oddzielone od siebie plastry boczku. Pieczemy na wysokości powyżej pieczywa do momentu, aż mięso się zarumieni, ale nie przypali. Gdy będzie gotowe, wyciągamy blaszkę z piekarnika, a każdy kawałek boczku składamy na pół, dopóki jest jeszcze ciepły. Gdy boczek ostygnie, stanie się chrupiący i trudno będzie nam go złożyć.
4. Pomidory kroimy w plastry.
5. Sałatę oczyszczamy i osuszamy przy pomocy czystej ściereczki lub ręcznika papierowego.
6. Awokado przekrawamy wzdłuż na pół, usuwamy pestkę, pozbywamy się skóry, a miąższ kroimy w plastry. Skrapiamy go sokiem z cytryny, aby nie powstały na jego powierzchni brązowe plamy.
7. Pomiędzy dwoma kawałkami pieczywa układamy kolejno sałatę, boczek, awokado i pomidora. Kanapki możemy spiąć wykałaczkami, aby się nie rozpadały.


Francuskie kanapki z camembertem i gruszką

Ser i owoce to wyśmienite połączenie. Do serów pleśniowych doskonale pasują zarówno te kwaśne, jak żurawina, jak i te słodsze, w rodzaju gruszki. Do tych kanapek najlepiej wybierz chleb z mieszanki mąki pszennej i żytniej.

fot. shutterstock

Składniki:

• 1 bochenek chleba z chrupiącą skórką
• 3 gruszki
• 2 łyżki tłuszczu do smażenia, np. margaryny
• 2 łyżeczki płynnego miodu
• 4 krążki sera camembert
• garść orzechów włoskich

Sposób przygotowania:

1. Chleb kroimy na kromki przy pomocy ząbkowanego noża.
2. Ser kroimy w plastry.
3. Gruszki myjemy i osuszamy, a następnie przekrawamy wzdłuż na pół i wycinamy gniazda nasienne. Pozostałe części owoców kroimy w plastry.
4. Na patelni rozgrzewamy tłuszcz do smażenia i kładziemy plastry gruszek. Smażymy na średnim ogniu przez minutę z każdej strony. Na koniec równomiernie polewamy miodem i wyłączamy palnik.
5. Na każdej kromce chleba układamy po jednym lub dwa plastry gruszek, a na nich kawałki camemberta. Całość posypujemy rozgniecionymi między palcami orzechami włoskimi.
6. Takie kanapki najlepiej podawać zaraz po przygotowaniu.

Greckie kanapki z burakiem i fetą
Buraki i feta to kolejne sprawdzone połączenie. Doskonałym uzupełnieniem ich smaków jest wyrazisty słodko-kwaśny sos balsamiczny, rukola oraz podprażone orzechy włoskie.

fot. shutterstock

Składniki:

• 1 chrupiąca bagietka
• margaryna do smarowania
• 2 buraki
• świeżo zmielony pieprz
• oliwa
• 250 g sera feta
• garść świeżej rukoli
• garść orzechów włoskich lub niesolonych pistacji

Sposób przygotowania:

1. Buraki obieramy i kroimy w plastry. Układamy je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Skrapiamy oliwą i doprawiamy pieprzem. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni Celsjusza przez ok. 15 minut do momentu, aż zmiękną.
2. W międzyczasie bagietkę kroimy na kromki, a każdą z nich smarujemy margaryną.
3. Na każdym kawałku pieczywa układamy po plastrze buraka, a jego wierzch przykrywamy rozdrobnioną w palcach fetą, kilkoma liśćmi rukoli oraz orzechami. Gotowe!


Bajgiel z meksykańskim akcentem

A może coś o nieco bardziej egzotycznym smaku? Do pieczywa i łososia dodajcie kwaśną limonkę i wyrazistą kolendrę. Jeśli lubicie ostrzejsze smaki, możecie również skropić rybę odrobiną tabasco. Pycha!

Składniki:

• 6 bajgli
• margaryna do smarowania
• 300 g wędzonego łososia w plastrach
• 2 awokado
• sok z cytryny
• sól, pieprz
• opcjonalnie, posiekane liście kolendry

Sposób przygotowania:

1. Bajgle przekrawamy na pół, każdą część smarujemy margaryną.
2. Awokado przekrawamy wzdłuż na pół, usuwamy pestkę i oddzielamy miąższ od skóry.
3. Miąższ kroimy w kostkę i umieszczamy w misce. Doprawiamy solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Całość rozgniatamy przy pomocy widelca.
4. Na spodniej części bajgla rozsmarowujemy łyżkę pasty z awokado, a na górze układamy plastry łososia. Jeśli lubimy kolendrę, możemy posypać nią po wierzchu ryby.
5. Kanapkę przykrywamy drugą połówką bajgla.

Każdą z powyższych przekąsek możecie podać na różne sposoby: wykorzystując inne rodzaje pieczywa, przyrządzając je w formie małych koreczków, otwartych kanapek lub bogatych w składniki bułek, które wymagają spięcia wykałaczkami. Tak przygotowane przekąski z pewnością sprawią, że z dumą będziecie obserwować, jak znikają ze stołu, a wasi goście będą wpadać do was z jeszcze większą radością.

Jak być dobrym gospodarzem, czyli kilka wskazówek jak sprawić, by nasi goście czuli się u nas wyjątkowo

To, jak przyjmujemy naszych gości, ma ogromne znaczenie. Pozostawia bowiem w ich pamięci trwałe wspomnienia i decyduje o tym, czy z chęcią znów nas odwiedzą. Jak zatem zadbać o komfort naszych znajomych, ale nie oszaleć pod natłokiem przygotowań? Przedstawiamy kilka wskazówek.

fot. shutterstock

Jak być dobrym gospodarzem?

W czasach, gdy studenckie imprezy są już odległym wspomnieniem, warto przyłożyć większą wagę do odpowiedniego ugoszczenia naszych najbliższych. Spośród wielu czynników, które wpływają na odbiór naszej gościnności, postanowiliśmy wybrać i omówić kilka z nich.

1. Jak usadzać gości przy stole?

To pytanie często pada, gdy organizujemy większe przyjęcie. W przypadku rodziny lub dobrych znajomych miejsca są często przypisane w sposób intuicyjny – każdy sam decyduje, gdzie i obok kogo chce usiąść. Jeśli jednak nasi goście nie znają się tak dobrze lub grona, z których pochodzą, są pomieszane, wokół stołu zaczyna się gromadzić niespokojny tłum. Warto zadziałać strategicznie - samemu przypisać miejsca i oznaczyć je, na przykład przy użyciu imiennych wizytówek.

Zasady savoir-vivre’u wskazują, że kobiety i mężczyźni powinni być usadzani naprzemiennie. Oznacza to, że pary powinny siedzieć naprzeciwko siebie, a osoby wyróżnione - na przykład jubilat - mają zajmować miejsce tuż przy pani lub panu domu.
Warto, by gospodarz lub gospodyni siedzieli w miejscu wygodnym do wstawania. Podawanie kolejnych potraw czy dolewanie gościom wina wymagają bowiem od nich mobilności.

fot. shutterstock

2. Jak rozłożyć sztućce?

O ile nie wyprawiamy wystawnego przyjęcia, gdzie obowiązują sztywne zasady savoir-vivre’u i każdemu przysługuje po kilka kompletów sztućców, wystarczy mieć na względzie parę wskazówek, które pozwolą uniknąć chaosu:

• Sztućce układamy zgodnie z kolejnością ich używania – od zewnątrz te, którymi będziemy się posługiwać na początku.
• Nóż leży zawsze skierowany ostrzem w kierunku talerza.
• Sztućce możemy ułożyć w dwojaki sposób. Możemy je położyć po prawej stronie talerza – i wtedy, licząc od talerza, z prawej leży nóż, dalej widelec, a na końcu łyżka, lub po obu jego stronach – i wtedy, licząc od talerza, z prawej leży nóż oraz łyżka, a po lewej widelec.
• W przypadku pierwszego sposobu, pod sztućcami często kładzie się serwetkę. Jeśli wybraliśmy drugi sposób, serwetki warto podać w serwetniku lub finezyjnie ułożyć na talerzach, na przykład przy użyciu ozdobnych pierścieni lub pokusić się o wykonanie origami.
• Jeśli podajemy deser lub ciepłe napoje, u szczytu talerza powinna znaleźć się łyżeczka i widelczyk - łyżeczka wyżej, skierowana w lewą stronę, a widelczyk poniżej, ułożony zębami w przeciwnym kierunku.
• Szklanki i kieliszki ustawiamy u góry, z prawej strony względem talerza.

3. Jak zachęcać gości do jedzenia?

Polacy słyną z niezwykłej gościnności. Niejedna pani czy pan domu nie wyobraża sobie sytuacji, w której goście - podczas przyjęcia - nic nie zjedli lub zjedli niewiele. Należy jednak uważać, aby nasza gościnność nie przerodziła się w nadgorliwość. Nie ma bowiem nic gorszego od gospodarza nagabującego gości, by sięgali po dokładki, podczas gdy są już najedzeni lub po prostu danie nie przypadło im do gustu.

Taka sama zasada tyczy się proponowania alkoholu. Gospodarz powinien zapytać, czy goście życzą sobie dokładkę lub jeszcze jeden kieliszek danego alkoholu, ale nie może być zaborczy lub wręcz urażony w przypadku, gdy gość odmówi.

fot. shutterstock

4. Jakie jedzenie zaserwować?

Dobry gospodarz powinien wiedzieć, jakich gości będzie przyjmował. Czy wszystkie osoby jedzą mięso? Czy ktoś jest uczulony na konkretne składniki? Czy są osoby, które z jakiegoś powodu nie mogą jeść jakichś potraw?
Zanim przygotujemy posiłek, warto pokusić się o zdobycie takich informacji. Jeśli wiemy, że ktoś nie lubi ostrych potraw lub jest wegetarianinem, zaproponujmy mu alternatywne dania. W przypadku gdy wśród naszych gości znajduje się osoba uczulona na orzechy, podajmy je w osobnej miseczce, aby każdy, kto będzie chciał, dodał je do swojej porcji sałatki samodzielnie.

Dzięki tym kilku wskazówkom wasi goście na pewno będą mile wspominać kolejne wydawane przez was przyjęcie. Warto poświęcić trochę czasu i pracy, by znakomita atmosfera udzieliła się wszystkim - w trakcie i po imprezie.

Czas letnich wspólnych pikników - propozycje przekąsek i kanapek [PRZEPISY]

Lato to najlepszy czas, by usiąść razem przy ogrodowym stole lub na kocu, w ciepły letni wieczór, pełen zapachu roślinności w pełnym rozkwicie. Nic nie podkreśli lepiej uroczystego nastroju, niż smakowite przekąski. Przed wami kilka przepisów na piknikowe smakołyki.

1. Kanapeczki z pieczonym indykiem i serem brie

Słodko-pikantny indyk, łagodny, kremowy serek i chrupiące pieczywo – to idealne kanapki, które możesz przygotować przy użyciu grilla. Jeśli wybierasz się z nimi na piknik, złóż je dopiero po dotarciu na miejsce. W przeciwnym razie pieczywo może rozmięknąć.

fot. shutterstock

Składniki:

0,7 kg piersi z indyka

Do marynaty:
2 łyżki roztopionej delikatnie margaryny
1 łyżeczka musztardy
1 łyżeczka miodu
1 łyżeczka sosu sojowego jasnego
1 łyżeczka rozmarynu lub tymianku suszonego
1 łyżeczka soli
0,5 łyżeczki pieprzu

Do kanapek:
125 g sera brie, pokrojonego w plastry
2 pomidory malinowe, pozbawione gniazd nasiennych i pokrojone na plasterki
8 sporych liści sałaty (może być masłowa lub lodowa)
8 kromek chleba tostowego
margaryna do smarowania
wykałaczki

Sposób przygotowania:

Indyk: w naczyniu żaroodpornym wymieszaj składniki marynaty. Umytą i osuszoną pierś z indyka włóż do marynaty i porządnie w niej obtocz. Naczynie zamknij i wstaw do lodówki na minimum pół godziny. Następnie naczynie z indykiem wyjmij z lodówki. W tym czasie rozgrzej piekarnik do 180 stopni Celsjusza. Pierś z indyka przewróć w marynacie, a następnie zamknij naczynie pokrywką i wstaw do piekarnika. Piecz przez około 50-60 minut. Następnie wyjmij naczynie z piekarnika, ale na początku nie otwieraj pokrywy - najlepiej zrobić to po około 15 minutach. Indyka wyjmij na talerz i porządnie wystudź.

Kanapki: kromki chleba tostowego posmaruj margaryną, a następnie przekrój na połówki. Na każdej ułóż po kawałku sałaty i pomidora, a następnie dodaj plastry pieczonego indyka. Kanapki możesz spiąć wykałaczkami, żeby się nie rozpadały.

Rada: Zamiast sałaty i pomidora, do tak przygotowanych kanapek możesz również wykorzystać żurawinę.


2. Domowe krakersy serowe

Po co kupować gotowe przekąski, skoro równie dobre można zrobić bez wysiłku we własnej kuchni? A przy tym do ich przygotowania wystarczy zaledwie kilka składników.

fot. shutterstock

Składniki:

4 szklanki mąki
150 g margaryny
240 g sera żółtego o wyrazistym smaku (startego na tarce o drobnych oczkach)
3 łyżeczki cukru pudru
2 łyżeczki drobnej soli
szklanka zimnej wody
opcjonalnie – sól i sezam do posypania krakersów po wierzchu

Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki zagnieć (możesz to zrobić za pomocą miksera lub malaksera). Wodę dolewaj powoli, żeby ciasto nie wyszło za rzadkie - powinno być gładkie i elastyczne. Gdy będzie gotowe, owiń je folią i wstaw do lodówki na około godzinę (można na dłużej, ale lepiej nie skracajmy czasu).

Po tym czasie rozgrzej piekarnik do 200 stopni Celsjusza. Następnie wyjmij ciasto, odkrój kawałek (1/3 lub 1/4) i rozwałkuj na papierze do pieczenia na bardzo cieniutki placek – im cieńszy, tym cieńsze i bardziej chrupiące będą twoje krakersy. Następnie za pomocą okrągłej wykrawaczki z karbowanym ostrzem wykrój z ciasta krakersy w dowolnym kształcie. Każdy z nich ułóż na blasze pokrytej papierem do pieczenia i ponakłuwaj widelcem lub wykałaczką. Następnie oprósz solą i posyp sezamem.

Krakersy wstaw do piekarnika i piecz przez 5-10 minut – mają się stać złociste, ale nie powinny się przypalić. Wystudź na kratce i podawaj.

Rada: Przed pieczeniem krakersy możesz oprószyć również innymi ulubionymi przyprawami lub ziołami.


3. Bruschetty z serem pleśniowym i gruszką

Wykwintne grzanki z gruszką i serem pleśniowym są tak smakowite, że nie potrzebują wielu dodatków. Ich smak możecie jednak wzbogacić, używając ziół (np. tymianku) i miodu.

fot. shutterstock

Składniki:

1 nieduża bagietka (ok. 30 cm)
1-2 gruszki (w zależności od rozmiarów)
125 g sera z niebieską lub zieloną pleśnią (nie za bardzo miękkiego)
ok. 4-5 łyżeczek margaryny
pieprz czarny świeżo zmielony
opcjonalnie: ulubione zioła (np. tymianek lub rozmaryn), miód, rukola

Sposób przygotowania:

Bagietkę pokrój na grubsze kromki. Gruszkę umyj, usuń gniazdo nasienne i pokrój na plastry wedle uznania. Ser pleśniowy pokrój lub pokrusz.
Kromki bagietki ułóż na grillu lub w rozgrzanym piekarniku pod grillem. Zaczekaj, aż się zrumienią, wyjmij i posmaruj margaryną.
Na każdej z kromek ułóż kawałki gruszek i ser pleśniowy, a następnie posyp po wierzchu świeżo zmielonym pieprzem. Możesz również dodać nieco miodu, ulubionych ziół lub kilka listków rukoli.


4. Muffiny ze szpinakiem i batatami

Słodko-słone, wilgotne muffiny z batatów z dodatkiem szpinaku są niezwykle smaczną propozycją na piknikową przekąskę. Jeśli chcecie, dodajcie do nich również pokruszoną fetę, pikantną papryczkę i/lub podsmażone półplasterki pieczarek.

fot. shutterstock

Składniki:

300 g mąki pszennej
1 łyżeczka (z górką) sody lub proszku
200 g purée z batatów (bataty obieramy i dusimy do miękkości, czekamy, aż odparuje woda, miksujemy i studzimy); można też użyć purée z dyni
50 g listków szpinaku baby (umytych i posiekanych)
2 jajka
200 g jogurtu naturalnego typu greckiego
40 g roztopionej margaryny
20 g startego parmezanu
2 płaskie łyżeczki soli
1 łyżeczka czosnku w proszku - opcjonalnie

Sposób przygotowania:

Piekarnik rozgrzej do 180 stopni Celsjusza. Formę na dwanaście babeczek wyłóż papierowymi papilotkami. Wszystkie składniki na muffinki porządnie wymieszaj. Nalewaj masę do foremek do 3/4 ich wysokości. Piecz do suchego patyczka przez 25-30 minut. Podawaj na ciepło lub na zimno.


5. Grzanki z kurkami i mozzarellą

Sezon na kurki warto wykorzystać do maksimum. Oprócz jajecznicy i quiche, można z ich dodatkiem przyrządzić również pyszne grzanki z mozzarellą. Jeśli chcesz, dodaj też nieco świeżej bazylii lub koperku. Pycha!

fot. shutterstock

Składniki:

4 kromki chleba na naturalnym zakwasie
margaryna - około dwóch łyżek
ok. 80 g kurek
ok. 80 g startej mozzarelli do pieczenia lub odciśniętych z nadmiaru płynu kulek mozzarelli
sól i świeżo zmielony pieprz

Sposób przygotowania:

Kurki umyj i osusz, a następnie podduś na margarynie z solą i pieprzem. Kromki chleba opiecz w tosterze, na grillu albo pod grillem w rozgrzanym piekarniku. Kiedy lekko się zarumienią, wyjmij je i ułóż na nich kurki. Następnie posyp mozzarellą, solą i pieprzem, a następnie podpiecz, aż ser się roztopi. Gotowe grzanki serwuj na gorąco.

Tak przygotowane przekąski możecie podawać nie tylko na przyjęciach, ale również zapakować je do koszyka i zabrać na piknik. Do tego pyszna lemoniada lub domowy kompot i można zaczynać smakowite świętowanie. Smacznego!

Niedzielny obiad, z którego przygotujesz lunch box do pracy

Ludzie dzielą się na tych, którzy smucą się w niedzielę w oczekiwaniu na kolejny tydzień w pracy, i na tych, którzy przyrządzając pyszny obiad, planują spakować go do pudełka, aby umilić sobie początek pracowitego tygodnia. Proponujemy kilka przepisów, które zrobicie bez większego wysiłku w niedzielę, ale zjecie także w poniedziałek. Każdy przepis zakłada przygotowanie dwóch porcji.

Spaghetti z kurczakiem i zielonym pesto

Prosto, szybko i pysznie - właśnie tego oczekujemy od dania obiadowego. Czy można chcieć jeszcze więcej? Otóż tak, bowiem dobrze, jeśli obiad smakuje wyśmienicie również po odgrzaniu.

fot. shutterstock

Składniki:

• 300 g makaronu spaghetti
• 250 g piersi z kurczaka
• 1 łyżka margaryny, do smażenia
• duża garść bazylii (liści wraz z łodygami)
• garść orzechów (piniowych, nerkowca lub migdałów)
• 1 ząbek czosnku
• 3 łyżki startego parmezanu + kilka cienkich listków
• 5 łyżek oliwy
• sól, pieprz

Sposób przygotowania:

1. Makaron gotujemy zgodnie z zaleceniami producenta.
2. Kurczaka oczyszczamy i kroimy na małe kawałki. Posypujemy solą i pieprzem, a następnie dokładnie mieszamy.
3. Na patelni rozgrzewamy margarynę, po czym wkładamy do środka kurczaka i smażymy go przez 3-4 minuty.
4. Orzechy siekamy tak, by rozmiarem przypominały kaszę pęczak. Ich faktura powinna być wyczuwalna w pesto.
5. Pesto możemy przygotować przy użyciu moździerza, blendera lub malaksera. Wewnątrz naczynia umieszczamy bazylię orzechy, parmezan, czosnek, oliwę, sól i pieprz. Łączymy składniki do momentu, aż staną się zieloną papką, ale poszczególne dodatki będą wyczuwalne. Gdy używacie moździerza, oliwę warto dodać na końcu, wtedy będzie nam wygodniej rozcierać składniki.
6. Ugotowany al dente makaron łączymy z kurczakiem i pesto. Całość posypujemy wiórkami parmezanu. Gotowe!
Wskazówka: Pesto możemy też przygotować z rukoli.


Pieczony łosoś z ryżem i warzywami na parze

Pyszny, zdrowy i prosty do zrobienia - taki łosoś smakuje doskonale również na drugi dzień. Pamiętaj jednak, żeby nie odgrzewać go zbyt długo, bo stanie się suchy.

fot. shutterstock

Składniki:

• ok. 500 g filetu z łososia
• 100 g ryżu
• 2 łyżeczki margaryny
• 2 plasterki cytryny
• 300 g ulubionych warzyw (na przykład brokuła, szparagów lub mrożonej mieszanki)
• sól
• pieprz cytrynowy

Sposób przygotowania:

1. Ryż gotujemy zgodnie z zaleceniami producenta.
2. Łososia myjemy pod bieżącą wodą i odcinamy skórę. Przekrawamy go na dwie równe części. Każdy kawałek posypujemy równomiernie solą i pieprzem cytrynowym.
3. Rybę układamy na kawałku folii aluminiowej, po czym na wierzchu rozkładamy po kawałku margaryny - dzięki temu łosoś będzie soczysty. Na górze kładziemy plasterki cytryny.
4. Całość zawijamy luźno w folię, przekładamy na blaszkę i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 15 minut.
5. W międzyczasie przygotowujemy warzywa. Oczyszczamy je, obieramy i kroimy na mniejsze kawałki, jeśli to konieczne. Układamy je na wkładzie parującym lub specjalnym sicie do gotowania na parze.
6. Garnek do gotowania na parze wypełniamy wodą do 1/3 wysokości, przykrywamy pokrywką i doprowadzamy wodę do wrzenia. Na górze ustawiamy naczynie z warzywami. Woda nie może dosięgać warzyw. Całość gotujemy pod przykryciem przez 5-10 minut, w zależności od tego, jakie warzywa wybraliśmy. Brokuł potrzebuje ok. 7 minut, szparagi - 10.
7. Wszystkie składniki obiadu układamy na talerzu lub w pudełku.


Pierś z kurczaka z sałatką z jarmużu, ciecierzycy i komosy ryżowej

Według tego przepisu możesz przygotować nie tylko kurczaka, ale również indyka. Potrawa doskonale sprawdzi się zarówno w formie obiadu, jak i zdrowej kolacji.

fot. shutterstock

Składniki:

• 2 pojedyncze piersi z kurczaka
• 1 łyżeczka papryki mielonej
• szczypta papryki ostrej
• 250 g jarmużu
• 1/2 szklanki ciecierzycy z zalewy
• 1/2 szklanki komosy ryżowej (lub więcej, jeśli chcemy, aby nasze danie było bardziej treściwe)
• margaryna, do smażenia
• 1/2 łyżeczki soli
• szczypta pieprzu cytrynowego

Sposób przygotowania:

1. W miseczce mieszamy przyprawy: paprykę słodką, ostrą, sól i pieprz cytrynowy.
2. Kurczaka oczyszczamy z wszelkich błonek, kostek i chrząstek, po czym wcieramy w niego połowę mieszanki przypraw.
3. Na patelni rozgrzewamy 2 łyżki margaryny i układamy piersi z kurczaka. Smażymy je pod przykryciem na małym ogniu, po mniej więcej 7 minut z każdej strony. Po 5 minutach warto naciąć mięso w najgrubszym miejscu i sprawdzić, czy jest jeszcze surowe w środku.
4. Komosę przygotowujemy zgodnie z zaleceniami producenta.
5. Jarmuż oczyszczamy i odkrawamy twarde łodygi, po czym rwiemy go na mniejsze kawałki.
6. W garnku rozgrzewamy łyżkę margaryny, na środek wrzucamy ciecierzycę i posypujemy ją pozostałą mieszanką przypraw. Co jakiś czas mieszamy zawartość garnka. Gdy cieciorka zacznie się przyrumieniać, dodajemy jarmuż i przykrywamy pokrywką. Całość gotujemy do momentu, aż liście zmiękną. Garnek zdejmujemy z ognia, po czym dodajemy ugotowaną komosę i mieszamy składniki.
7. Usmażonego kurczaka przekrawamy na kawałki i podajemy na sałatce.


Klopsiki teriyaki

Wiesz, że w sosie teriyaki możesz przyrządzać nie tylko drób? Z jego dodatkiem świetnie smakują również klopsiki. Serwuj je z ryżem lub makaronem chińskim (wybierz dowolny, ulubiony rodzaj).

fot. shutterstock

Składniki:

• 400 g mięsa mielonego drobiowego lub wieprzowego
• 1 jajko
• 3 łyżki bułki tartej
• 2 cebulki dymki wraz z łodygami
• 1 ząbek czosnku
• 1/4 łyżeczki papryki chili
• mąka do obtoczenia klopsików
• 2 łyżki margaryny, do smażenia
• 4 łyżki gotowego sosu teriyaki
• sól, pieprz
• 1 łyżka sezamu
• 100 g ryżu basmati
• 300 g brokuła

Sposób przygotowania:

1. Ryż gotujemy zgodnie z zaleceniami producenta.
2. Brokuły dzielimy na różyczki i gotujemy al dente w lekko osolonej wodzie.
3. Całą dymkę drobno siekamy.
4. Mięso łączymy z jajkiem, bułką tartą, dymką, wyciśniętym przez praskę czosnkiem oraz chili, solą i pieprzem. Jeśli mieszanka będzie zbyt luźna, dodajemy więcej bułki tartej, jeśli zbyt sucha – trochę oleju. Formujemy kulki wielkości piłeczki pingpongowej. Obtaczamy je w mące.
5. Na patelni rozgrzewamy margarynę, po czym układamy w środku klopsiki. Obsmażamy je z każdej strony na średnim ogniu. Gdy zaczną się rumienić, dodajemy sos teriyaki i potrząsamy patelnią, aby mięso dokładnie obtoczyło się w sosie. Smażymy przez kilka minut, potrząsając patelnią raz na jakiś czas.
6. Gotowe klopsiki wykładamy na talerz lub do pudełka i posypujemy sezamem. Serwujemy z ryżem i brokułami.

Obiad do pracy

Tak przygotowane dania na pewno odczarują poniedziałkowy natłok pracy. Zachęcamy was do eksperymentowania z naszymi przepisami. Poświęćcie trochę czasu w niedzielę i cieszcie się znakomitym, zdrowym posiłkiem następnego dnia.

Lekkie roślinne menu na cały dzień

Fani dań mięsnych często nie potrafią wyobrazić sobie jedzenia wyłącznie potraw warzywnych, ponieważ kojarzą im się one jedynie z suchymi liśćmi sałaty z dodatkiem marchewki, które tylko nasilają uczucie głodu. Warto jednak, nawet dla zaspokojenia własnej ciekawości, próbować nowych rzeczy. Dlatego postanowiliśmy stworzyć kilka roślinnych przepisów na cały dzień, dzięki którym z pewnością nie pozostaniecie głodni, a jednocześnie unikniecie uczucia ciężkości po posiłku. Ponadto są one naprawdę zaskakująco proste i wyjątkowo smaczne. Sami zobaczcie!

Śniadanie: omlet z zielonymi warzywami

Jeśli śniadanie, to musi być konkretnie, sycąco, ale też jak najbardziej zdrowo. Wybierzcie omlet i dodajcie do niego sporo zieleniny - niech będzie wiosennie!

fot. shutterstock

Składniki na dwie porcje:

• 2 jajka
• 1 łyżka mąki
• sól, pieprz
• garść świeżych liści szpinaku
• kilka różyczek brokułu
• 1/2 szklanki groszku (mrożony rozmrażamy, konserwowy odsączamy)
• 2 łyżki tartego sera (na przykład parmezanu)
• 1 łyżka margaryny, do smażenia
Dodatkowo: patelnia do piekarnika

Sposób przygotowania:

1. Brokuł myjemy, rozdrabniamy na małe różyczki i blanszujemy w osolonym wrzątku przez 3 minuty. Odcedzamy na sicie.
2. Na suchą patelnię wkładamy szpinak, przykrywamy i podgrzewamy do momentu, aż liście zmiękną.
3. Jajka wbijamy do dużej miski, dodajemy mąkę, sól i pieprz, po czym łączymy składniki przy pomocy trzepaczki.
4. Do jajek dodajemy ser, brokuły, szpinak i groszek. Mieszamy.
5. Jeśli na patelni po szpinaku pozostała woda, wylewamy ją i zastępujemy margaryną do smażenia. Rozgrzewamy ją na średnim ogniu, a następnie na patelnię wlewamy zawartość miski. Składniki możemy lekko zamieszać na patelni, by rozłożyły się równomiernie.
6. Gdy omlet będzie wstępnie ścięty, przekładamy patelnię do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy przez kilka minut - do momentu, aż wierzch się zarumieni.
7. Gotowy omlet przecinamy na pół przy pomocy szpatułki i serwujemy na talerzach.


Lunch: amerykańska kanapka z domowym dżemem i masłem orzechowym

Drugie śniadanie? Tak, ale najlepiej na słodko! Proponujemy, byście tym razem sięgnęli po amerykańskie smaki, czyli połączenie owocowego dżemu i kremowego masła orzechowego.

fot. shutterstock

Składniki na dwie porcje:

• 100 g niesolonych orzechów ziemnych
• szczypta soli
• 1 łyżka roztopionej margaryny
• 250 g świeżych malin
• 2 czubate łyżki cukru
• 1 łyżeczka żelatyny
• 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
• 4 kromki chleba

Sposób przygotowania:

1. Do wysokiego rondelka wsypujemy maliny i cukier. Podgrzewamy na średnim ogniu, aż cukier się rozpuści.
2. W międzyczasie żelatynę zalewamy łyżką zimnej wody i pozostawiamy na kilka minut. Po tym czasie powinna napęcznieć.
3. Mąkę ziemniaczaną rozrabiamy z zimną wodą, po czym wlewamy do sosu malinowego i dokładnie mieszamy. Gotujemy jeszcze przez dwie minuty i odstawiamy z palnika.
4. Gdy dżem będzie jeszcze mocno ciepły, dodajemy żelatynę i całość mieszamy do momentu, aż się rozpuści. Odstawiamy do wystudzenia, a następnie wstawiamy do lodówki, aby masa stężała.
5. W misie blendera lub malaksera umieszczamy orzechy, sól i roztopioną margarynę. Blendujemy do momentu, aż powstanie gładka masa. Jeśli lubimy lekko słodkie masło orzechowe, możemy dodać łyżeczkę cukru pudru i jeszcze raz połączyć składniki.
6. Dwie kromki chleba smarujemy masłem orzechowym, a na wierzchu rozkładamy dżem malinowy. Całość przykrywamy pozostałymi kromkami i dociskamy.


Obiad: burger z buraka

Burgery, także te warzywne, zdobyły ostatnio nasze serca, co widać między innymi po popularności food trucków. Z przyjemnością zajadamy się różnymi wersjami tego dania. Pysznego wegetariańskiego burgera z łatwością zrobicie samodzielnie w domu - na przykład według naszego przepisu.

fot. shutterstock

Składniki na dwie porcje:

• 2 buraki
• 100 g ciecierzycy w zalewie
• 1 łyżka mąki
• 1 ząbek czosnku
• 1 łyżeczka liści świeżego lub suszonego tymianku
• szczypta mielonego kminku
• 2 łyżki margaryny, do smażenia
• 2 bułki grahamki
• garść rukoli
• 1/2 awokado
• sok cytryny
• kilka plastrów pomidora
• 1 łyżka majonezu
• 1 łyżka kwaśnej śmietany
• szczypta papryki chili
• sól, pieprz

Sposób przygotowania:

1. Buraki obieramy, kroimy, po czym wrzucamy do misy blendera lub malaksera i rozdrabniamy.
2. Następnie dodajemy odsączoną ciecierzycę, mąkę, czosnek, tymianek, kminek, sól i pieprz. Całość razem rozdrabniamy.
3. Z powstałej masy formujemy burgery.
4. Na dużej patelni rozgrzewamy margarynę i umieszczamy na niej kotlety. Obsmażamy na średnim ogniu po kilka minut z każdej strony.
5. W międzyczasie przekrawamy awokado wzdłuż na pół, usuwamy pestkę, oddzielamy miąższ od skóry i kroimy go w plasterki. Każdy z nich skrapiamy sokiem z cytryny, aby zachowały swój kolor.
6. Pomidory kroimy w plastry, grahamki przekrawamy na pół.
7. W osobnej miseczce mieszamy majonez, śmietanę i chili.
8. Usmażone kotlety ściągamy z patelni na ręcznik papierowy, aby odsączyć je z tłuszczu. Na pozostałym esencjonalnym tłuszczu z patelni układamy bułki i przez chwilę opiekamy je na dużym ogniu.
9. Zabieramy się za składanie burgerów: na spodnią część bułki kładziemy rukolę, na niej kotlety, te polewamy sosem majonezowym, a następnie układamy awokado i pomidora. Całość przykrywamy górną częścią grahamki i dociskamy. Gotowe!


Podwieczorek/kolacja: pudding ryżowy z karmelizowanymi jabłkami

Ryż z jabłkami to dla wielu z nas ukochany przysmak z czasów dzieciństwa. Polecamy go Wam w odmienionej wersji - w postaci puddingu. Zasmakuje i dzieciom, i dorosłym!

fot. shutterstock

Składniki na dwie porcje:

• 500 ml mleka
• 2 łyżki margaryny
• 1 łyżka cukru
• 100 g białego ryżu
• 2 kwaśne jabłka
• 2 łyżki cukru brązowego
• szczypta cynamonu

Sposób przygotowania:

1. W rondlu umieszczamy mleko, 1 łyżkę margaryny i cukier. Doprowadzamy do wrzenia, po czym wsypujemy ryż. Gotujemy pod przykryciem na średnim ogniu przez 10 minut, a następnie zdejmujemy pokrywkę i gotujemy przez kolejnych 10 minut lub do momentu, aż woda wyparuje i pudding będzie miał konsystencję papki.
2. W międzyczasie jabłka obieramy, przekrawamy na pół i wycinamy gniazda nasienne. Połówki kroimy w plasterki.
3. Na patelni rozgrzewamy pozostałą margarynę i wsypujemy do środka cukier. Podgrzewamy na małym ogniu do momentu, aż się rozpuści, po czym dodajemy jabłka. Potrząsamy patelnią, aby cukrowa polewa dobrze pokryła owoce. Całość smażymy na średnim ogniu, aż jabłka zmiękną. Na koniec posypujemy cynamonem i raz jeszcze delikatne mieszamy.
4. Na dno salaterek wykładamy po łyżce jabłek, na nich po połowie puddingu ryżowego i przykrywamy pozostałą częścią jabłek.

Da się najeść bez dodawania do potraw mięsa? Da się! Czy dania bezmięsne mogą być smaczne? Zdecydowanie tak! Zatem zróbcie listę zakupów i przygotujcie nasze propozycje we własnych kuchniach. Gwarantujemy, że po takich posiłkach będziecie czuć się syci i zadowoleni! Smacznego!

Szybkie przepisy, gdy goście u drzwi

Siedzicie spokojnie przed telewizorem, popijacie wieczorną herbatę, gdy nagle ktoś puka drzwi. To Wasi znajomi, którzy przejeżdżali w pobliżu i pomyśleli, że wpadną się przywitać. Chyba każdy z nas przeżył taką niezapowiedzianą wizytę przynajmniej raz w życiu. Ciastka się skończyły, chipsy też. Co podać gościom? Przedstawiamy kilka ekspresowych przepisów, które przygotujecie w trakcie zaparzania herbaty.

Co zawsze warto mieć w zapasie?

Do przygotowania szybkich przekąsek wystarczy kilka składników, które warto mieć w domu – chociażby na takie okazje. Opakowanie ciasta francuskiego przydaje się zarówno do wytrawnych tartaletek, jak i słodkich rogalików z dżemem. Paczka mrożonych warzyw i puszka owoców w syropie nie zajmują dużo miejsca, a mogą nas niejednokrotnie uratować, jeśli nie odwiedziliśmy ostatnio warzywniaka. Oto kilka szybkich przepisów na słone przekąski i desery.

fot. shutterstock

Sycące kanapki z kurczakiem i awokado

Składniki:

• 8 kromek chleba pełnoziarnistego
• margaryna do smarowania pieczywa
• garść rukoli
• 1 duże awokado (lub 2 mniejsze)
• garść posiekanej kolendry
• 1 pierś z kurczaka (ok. 300 g)
• 1 łyżeczka suszonych ziół, na przykład prowansalskich, oregano lub bazylii
• 1 łyżka oleju
• ¼ łyżeczki soli
• szczypta pieprzu
• odrobina oliwy lub soku z cytryny do skropienia awokado

Sposób przygotowania:

1. W miseczce mieszamy zioła, olej, sól i pieprz.
2. Kurczaka oczyszczamy z wszelkich błonek i chrząstek, po czym dokładnie nacieramy mieszanką.
3. Rozgrzewamy suchą patelnię, umieszczamy na niej kurczaka i smażymy pod przykryciem na średnim ogniu po 4-5 minut z każdej strony.
4. W międzyczasie awokado przekrawamy wzdłuż na pół, pozbywamy się pestki, po czym za pomocą łyżki wydobywamy ze środka miąższ. Kroimy go na plasterki i skrapiamy oliwą lub sokiem z cytryny, by zachował swój kolor. Na koniec obsypujemy liśćmi kolendry.
5. Usmażonego kurczaka zdejmujemy z patelni i odstawiamy na 7 minut, aby soki rozpłynęły się równomiernie po mięsie i nie wypływały zanadto podczas krojenia. Po tym czasie kroimy go na plasterki o grubości ok 3. mm.
6. Każdą kromkę smarujemy margaryną roślinną, na połowie układamy po plasterku kurczaka, kilku plasterkach awokado i garstce rukoli. Przykrywamy je pozostałymi kromkami, dociskamy i przekrawamy po skosie na pół.

Brokuły z kurczakiem zapiekane z sosem serowym

fot. shutterstock

Składniki:

• opakowanie mrożonych brokułów (możemy zastąpić brokuły kalafiorem)
• 300 g piersi z kurczaka
• 100 g serka topionego
• 50 g żółtego startego sera
• 50 ml mleka lub śmietanki 30 proc.
• ½ łyżeczki słodkiej papryki
• szczypta gałki muszkatołowej
• 1 ząbek czosnku
• sól, pieprz
• 1 łyżka margaryny roślinnej
• 2 łyżki uprażonych pestek słonecznika lub dyni

Sposób przygotowania:

1. Brokuły obgotowujemy w osolonej, gorącej wodzie, aż zmiękną, ale będą al dente. Odcedzamy na durszlaku.
2. W międzyczasie oczyszczamy kurczaka z wszelkich błonek, chrząstek i kostek, a następnie kroimy go w małą kostkę. Doprawiamy solą, pieprzem i papryką.
3. Na głębokiej patelni rozgrzewamy margarynę. Przekładamy kurczaka i smażymy przez chwilę. Następnie dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek.
4. Do mięsa wlewamy mleko lub śmietankę i wkładamy serek topiony. Gdy zmięknie, mieszamy go z kurczakiem, po czym dodajemy starty ser.
5. Całość przyprawiamy gałką muszkatołową, solą i pieprzem do smaku. Wyłączamy palnik. Zawartość patelni łączymy z brokułami, przekładamy do brytfanny, a wierzch posypujemy uprażonymi pestkami.
6. Pieczemy w piekarniku przez 15 minut.

Tarta z mrożonymi grzybami

fot. shutterstock

Składniki:

• 1 opakowanie ciasta francuskiego, drożdżowego lub filo
• 250 g mrożonych grzybów (na przykład kurek)
• 3 jajka
• 250 ml śmietany 18 lub 30 proc.
• 1 cebula
• 1 duży ząbek czosnku
• 1 łyżka margaryny
• sól, pieprz
• szczypta gałki muszkatołowej
• 2 łyżki posiekanego szczypiorku albo natki pietruszki

Sposób przygotowania:

1. Cebulę kroimy drobno, a czosnek siekamy.
2. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni Celsjusza. Formę do tarty wykładamy ciastem i gęsto nakłuwamy widelcem, by spód się zbytnio nie uniósł. Następnie wstawiamy ciasto do piekarnika na około 15 minut. Gdy zacznie się rumienić, wyjmujemy je.
3. W międzyczasie na patelni rozgrzewamy margarynę, po czym dodajemy grzyby. Można je posypać solą już teraz, wtedy szybciej się rozmrożą. Gdy zmiękną, dodajemy cebulę, a po kilku minutach również czosnek. Doprawiamy gałką muszkatołową, solą i pieprzem do smaku. Wyłączamy palnik.
4. W osobnej misce mieszamy ze sobą jajka i śmietanę, po czym łączymy je z masą grzybową.
5. Wylewamy masę na upieczony spód i wstawiamy do piekarnika na ok. 30 minut.
6. Gotową tartę posypujemy szczypiorkiem lub pietruszką.

Bruschetta z wytrawną pastą tuńczykową

fot. shutterstock

Składniki:

• 1 długa bagietka
• 2 puszki tuńczyka w kawałkach w sosie własnym lub oleju
• 1 pełna łyżka majonezu
• 1 niewielka cebula
• 1 łyżka posiekanego koperku
• 2 ząbki czosnku
• sól, pieprz
• 2 łyżki margaryny do smarowania pieczywa
• czarne oliwki lub kapary i cytryna do dekoracji

Sposób przygotowania:

1. Bagietkę kroimy na kromki o grubości ok. 1,5 cm. Smarujemy margaryną i układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w 180 stopniach przez kilka minut do momentu, aż grzanki zaczną się rumienić. Grzanki można też zrobić na patelni na średnim ogniu.
2. W międzyczasie przygotowujemy pastę z tuńczyka. Rybę odsączamy z zalewy. Cebulę obieramy i kroimy drobno, a czosnek siekamy. Umieszczamy je w wysokim naczyniu lub misie blendera wraz z tuńczykiem, majonezem i koperkiem. Blendujemy na gładką masę. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
3. Na grzankach rozsmarowujemy po pełnej łyżeczce pasty i dekorujemy cząstkami oliwek oraz cytryny.

Szybkie przepisy
Przygotowanie szybkich przekąsek wcale nie wymaga wyrafinowanych umiejętności kucharskich czy cukierniczych. Wystarczy analiza zawartości lodówki i spiżarki oraz odrobina kreatywności. Nasze przepisy są na to doskonałym dowodem.